Tutaj komentujemy wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w gminie Mosina
Blog > Komentarze do wpisu

DŁUGOŚĆ MA ZNACZENIE?

Lepiej, żeby był trochę krótszy, niż za długi. Takiego zdania jest radna Wiesława Mania oraz kilku mosińskich radnych

 

 

W dniu 4 kwietnia na połączonej komisji inwestycji i budżetu radni sporo czasu poświęcili dyskusji o długości... basenu, którego budowa rozpocznie się jesienią tego roku w Mosinie.   

Tworzy się projekt niewymiarowego basenu w Mosinie. Burmistrz z zaproszonym projektantem przedstawili jego wstępne wizualizacje. Ma mieć sześć torów o długości bliskiej 25 metrów. Niewymiarowa długość pozwoli, zdaniem burmistrza zaoszczędzić na  kosztach związanych z liczbą ratowników i obsługi. 

Wydaje się więc, że więc, że burmistrz i niektórzy radni chcą oszczędzać  na bezpieczeństwie. Biorąc pod uwagę przypadki utonięć na okolicznych basenach, należy pogratulować mosińskim samorządowcom myślenia o bezpieczeństwie. 

 Ustawodawca nakłada na zarządzającego wyznaczonym obszarem wodnym normę generalną: ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA OSOBOM PŁYWAJĄCYM, KĄPIĄCYM SIĘ LUB UPRAWIAJĄCYM SPORT LUB REKREACJĘ NA OBSZARACH WODNYCH

  Załóżmy  jednak sytuacje: 

Mamy basen pływacki 24,95 m pilnowany przez 1 ratownika. Mamy basen rekreacyjny i jacuzzi pilnowany przez  1 ratownika,czyli mamy 2 ratowników na obiekcie. Spełniamy minimum wymagane przez prawo. Fajnie. 

 Co jednak w sytuacji, gdy jeden z ratowników musi wyjść do toalety, wizyta się przedłuża? W tym czasie tonie osoba, bo drugi z ratowników nie zauważył tego momentu.  Wkracza prokurator, badane są procedury. liczby ratowników w chwili zdarzenia . Ewidentnie liczba ratowników w momencie nieszczęścia była niewystarczająca. Kto odpowiada? Właściciel lub zarządca obiektu. Nie zapominajmy też o przerwach w pracy dla ratowników, które wynikają z kodeksu pracy. 

 Jestem przekonany, że audyt bezpieczeństwa i procedury ratunkowe, które trzeba będzie stworzyć,  zarekomendują większą liczbę ratowników niż mniejszą.

  Reasumując, oszczędzając na liczbie ratowników burmistrz i wtórujący mu radni kręcą na siebie samych bicze, które nie daj Boże, jeśli dojdzie do nieszczęścia, spadną bezpośrednio( burmistrz) i pośrednio( radni) na  ludzi, którzy o tym zadecydowali lub taki stan rzeczy będą utrzymywać. Jerzy Rysiu, radni, nie idźmy tą drogą.    

 Bezpieczeństwo czy ekonomia i kalkulacja kosztów polegająca na redukcji liczby ratowników?

 Udostępniamy i dyskutujemy Łukasz Kasprowicz- radny gminy Mosina 

 

      

czwartek, 05 kwietnia 2018, fakty.mosina
Za komentarze w tym wątku odpowiedzialność ponosi wyłącznie autor komentarza. Administrator strony kasuje komentarze nie na temat oraz sprzeczne z powszechną netykietą. Wszelkie uwagi co do komentarzy proszę kierować na adres: fakty.mosina@gazeta.pl. Admin

Polecane wpisy

  • PLAN MIELOCHA I RYSIA

    Mieszkańcy gminy powinni przyjść na dyskusję publiczną dotyczącą Studium, która odbędzie się 20 września( czwartek) r. o godz. 18.00 w Sali Reprezentacyjnej Mo

  • KONTROWERSYJNY PLAN DLA KROSINKA

    W dniu 9 maja(środa) o godzinie 18 w Krosinku odbędzie bardzo ważne spotkanie  Uwaga mieszkańcy Krosinka. Burmistrz wraz z planistami przedstawi proje

  • NADWYŻKA CZY PORAŻKA?

    Finanse gminne to skomplikowana materia. Deficyt w kasie można nazwać nadwyżką finansową, a niewykonane inwestycje uznać za wykonane. Przychodzę na ostatnią se

Komentarze
Gość: nemo, *.ip-37-187-147.eu
2018/04/05 23:43:25
Pan o to pyta panie radny?
Nie mialem okazji rzucic okiem na prace tej komisji, ale rozmawialem z kilkoma osobami, ktore podobno braly w niej udzial. Zdania sa podzielone tak samo jak w kwestii, ktora pana tak bardzo nurtuje, ze umiescil ja pan w tytule tego frapujacego tematu. Wiem, ze burmistrz nie wypowiadal sie na temat basenu. Moze uznal, ze sprawa jest juz wystarczajaco omowiona przez radnych, a moze nie chce narzucac im swego pogladu na powyzszy temat. Radnych jest 21 osob i jesli maja dylemat, powinni rozstrzygnac to glosowaniem - o ile juz wczesniej tego nie zrobili. Z tego co zrozumialem jednak, kwestia tak wazna jak dlugosc i jej znaczenie w mosinie zajmowali sie radni rady miejskiej. Wynik widnieje w przedstawionym projekcie wiec niezrozumiale jest cale to zamieszanie. Pytanie tez jest w materii, czy da sie bezbolesnie przedluzyc to, co tak bardzo przykuwa uwage niektorych, zaklopotanych problemem radnych?
-
2018/04/06 09:26:26
Wiem, że burmistrza nie interesuje za bardzo długość basenu, liczba ratowników. Jak ustali rada, tak będzie. Problem w tym przypadku jak i przy innych inwestycjach jest taki, że burmistrz nie przedstawia radnym analiz kosztów. Ile będzie kosztowała budowa obiektu, ile będzie kosztowało utrzymanie, ilu koniecznych będzie pracowników obsługi, ile trzeba będzie dopłacać do utrzymania, jak wyglądać będzie wyglądało korzystanie z basenu( symulacja ilościowa ). Nie znamy wreszcie modelu zarządzania obiektem. Kto będzie to robił i w jakiej formie prawnej i organizacyjnej. Radni wiedzą tylko, że ma być basen. Nie uważasz, że nie dostarczenie radnym kluczowych informacji przez burmistrza jest zastanawiające i śmieszne zarazem?
-
Gość: wiórecki, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2018/04/06 10:33:03
To nie jest śmieszne - w tym stanie rzeczy to jest tragiczne. Batalia o te kilka centymetrów to podręcznikowy, akademicki wprost przykład, socjotechniki. Zwekslować problem na zupełnie drugorzędny temat i wokół niego wywołać burzę. Rzucić więc ochłap na pożarcie, podczas gdy samo SEDNO staje się jakoby zaakceptowane i niegodne dalszych dywagacji. To jest prymitywna manipulacja i nie dziwi fakt, że Ryś sobie milczy, gdy rzucone ścierwo rozszarpują. Chyba logika i roztropność wymagają, by powołane przez Pana Łukasza analizy, były dopiero podstawą podejmowania decyzji tak ogromnej inwestycji. Jeśli to jest na głowie postawione to pora najwyższa zejść na ziemię i nogami po niej zacnie i godnie stąpać. Rysine fanaberie to zbyt mało a za dużo tu wodolejstwa - nomen omen!
-
Gość: marek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2018/04/06 23:17:00
kolejny bubel za grube miliony, był zielony rynek, tężnia solankowa, wieża widokowa i inne buble, ale cóż jak gmina bogata to cwaniacy na niej zarabiają, a naiwniacy płaca z podatków
-
Gość: Marek, 95.41.42.*
2018/04/15 13:56:28
Dlaczego nie podaje się tutaj informacji, że zapadła decyzja o wydłużeniu niecki basenowej do 25 m? Bo to nuda i żadna sensacja?
-
Gość: nemo, *.ip-167-114-102.net
2018/04/15 14:02:16
Bo teraz wszyscy "zyja" kolejna prowokacja naczelnego redaktora Faktow Mosinsko Puszczykowskich:
www.facebook.com/100000965864361/videos/2001076606601182/
-
Gość: gość, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2018/04/16 13:30:54
A mnie interesuje kto jest projektantem tego basenu i z jakiego przetargu go wyłoniono - bo na BIP-ie szaaa ...
-
Gość: immo, *.icpnet.pl
2018/06/14 11:45:54
Mnie bardziej od długości interesuje jaki "specjalista" wymyślił taką głębokość niecki basenu. Przecież te 1.8m dyskwalifikuje obiekt z jakiejkolwiek organizacji zawodów pływackich. I znowu, jedyny basen spełniający takie warunki będzie w Kórniku lub w Poznaniu...