Tutaj komentujemy wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w gminie Mosina
Blog > Komentarze do wpisu

WIEŻA SIĘ WALI

Drewniane dziecko Waldemara Krzyżanowskiego i Zofii Springer umiera. Właśnie zlasowały się schody do wieży widokowej na mosińskich Gliniankach.Wstęp na wieżę zabroniony!

 

 

Zbulwersowany mieszkaniec nadesłał mi fotki zawalonych schodów i zgniłych legarów, które je podtrzymują.  O tym, że te schody zawalą się za 3-4 lata od ich budowy, pisałem krótko po ich montażu TUTAJ.

 Najlepsze w tym wszystkim jest to, że schody zapadły się kilka dni po  pracach konserwacyjnych. Kosztowało to mosiński budżet około 40 tysięcy złotych. Szokujące jest to, że firma która wykonywała wieżę i ewidentnie ją schrzaniła, wykonywała ostatnio prace konserwacyjne. 

  I wiecie co, nie mam satysfakcji z tego, że wyszło na moje. Przykro mi teraz i przykro było mi wtedy, że jako jedyny oficjalnie i otwarcie mówiłem-pisałem o fuszerce z wieżą, a społeczeństwo twierdziło, że się bez sensu czepiam

 

Łukasz Kasprowicz- radny gminy Mosina 


poniedziałek, 30 listopada 2015, fakty.mosina
Za komentarze w tym wątku odpowiedzialność ponosi wyłącznie autor komentarza. Administrator strony kasuje komentarze nie na temat oraz sprzeczne z powszechną netykietą. Wszelkie uwagi co do komentarzy proszę kierować na adres: fakty.mosina@gazeta.pl. Admin

Polecane wpisy

  • KONTROWERSYJNY PLAN DLA KROSINKA

    W dniu 9 maja(środa) o godzinie 18 w Krosinku odbędzie bardzo ważne spotkanie  Uwaga mieszkańcy Krosinka. Burmistrz wraz z planistami przedstawi proje

  • NADWYŻKA CZY PORAŻKA?

    Finanse gminne to skomplikowana materia. Deficyt w kasie można nazwać nadwyżką finansową, a niewykonane inwestycje uznać za wykonane. Przychodzę na ostatnią se

  • DŁUŻSZY TO JEDNAK DŁUŻSZY

    Basen pływacki, który ma powstać w Mosinie wielu cieszy. Oczywistym było więc, że będzie to pełnowymiarowy basen o długości 25 metrów. Niestety, dla zastępcy b

Komentarze
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/11/30 23:04:39
Zastanawiające jest kto po remoncie dokonał odbioru i dopuścił do użytku ten wątpliwej jakości obiekt mający służyć tak wielu zwiedzającym?
-
Gość: Molder, *.173.44.185.tesatnet.pl
2015/11/30 23:05:13
Wszystko jest do naprawy.
Nie róbmy z igły widły.
-
2015/11/30 23:11:20
@tesat, zdaje się nie wiesz o czym mówię. Mówię o tym, że ktoś z uprawnieniami i wiedzą odebrał inwestycję. Wystarczy umieć zliczyć do trzech, żeby wiedzieć, iż drewno przysypane ziemią zgnije.
-
Gość: Molder, *.173.44.185.tesatnet.pl
2015/11/30 23:24:52
Jeżeli przy odbiorze wszystko było dobrze i ktoś podpisuje "odbiór" to znaczy że wie co robi i nie ważne przy jakich rządach była robiona.
-
Gość: fanŁK, *.static.ip.netia.com.pl
2015/11/30 23:29:13
Kolejna tania sensacja ŁK brawo artykuł rodem z gazety fakt, a zdjęcia to robił chyba sam Tyszka
-
2015/11/30 23:31:03
@ Molder. Ten, który odbierał, nie przewidział, że legary się zlasują jeżeli przysypane będą ziemią? Nie musiał tego przewidywać? Zrobiłbyś tak u siebie?
-
Gość: , *.tktelekom.pl
2015/12/01 03:16:22
Gdyby Pani Zofia była nadal burmistrzem to by w odpowiednim momencie zadbala o konserwacje wieży i by o tego nie doszło, przy Pani |Zofi Mosina rozkwitala teraz stoi w miejscu a jak sie to nie zmieni to zgasnie
-
Gość: Waldek krzyżak, *.centertel.pl
2015/12/01 08:28:07
O Słońce Narodu! O Zofio Nieskazitelna! O Pani Burmistrz z wielkim Temudzynem na równi staeiana! Wróćże do Nas i zbaw Mosine, jako onegdaj Ją zbawiałaś.
-
Gość: oko, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/12/01 08:54:21
Wieża to jest szczyt dokonań pani Zofii. Kazimierz Wielki zostawił Polskę murowaną, a pani Zofia podrzuciła gminie kilka kukułczych jaj - drewniany bezużyteczny Zielony Rynek z nieużywaną toaletą za 50 tys. zl, wieżę, która wymaga co chwilę kosztownych remontów i nikomu do niczego niepotrzebną tężnię solankową.
Te pomniki wkrótce schrupią korniki.
-
Gość: Molder, *.173.44.185.tesatnet.pl
2015/12/01 08:56:05
Napewno zrobiłbym to z głową. Pozdr.
-
Gość: mieszkaniec12341, *.icpnet.pl
2015/12/01 10:11:59
Jak ma się nie walić jak wykonawca był kiepski ....
-
Gość: mieszkaniec12341, *.icpnet.pl
2015/12/01 10:16:16
Tak jak zmodernizował Remizę Straży Pożarnej w Mosinie ??? i też urzędnicy odebrali i nikt nie widział błędów to co wy ludzie chcecie ktoś go wybrał do budowy wieży wiedząc jaki jest......
-
2015/12/01 10:20:58
Bo teraz buduje się z byle czego a na fakturach to kwoty astronomiczne. Nie rzetelność ze ztrony wykonawcy i osoby która dokonała odbioru technicznego. u mnie na ogrodzie jak ojciec powkopywał paliki fi 10 pod hamak to były użytkowane przez 15 lat i nawet przy ich demontażu trudno było o złamanie. Może podajcie dane firmy która jest wykonawca tego bubla.
-
Gość: mieszkaniec12341, *.icpnet.pl
2015/12/01 10:26:02
Można się dowiedzieć w Urzędzie i też można się dowiedzieć ile kosztowała modernizacja Remizy bo za tą kasę można było wybudować spokojnie dwie Remizy lub jakieś boisko dla dzieci lub dobry plac zabaw pozdrawiam . Brak słów.....
-
Gość: zibi, *.icpnet.pl
2015/12/01 11:00:25
"Wykonawca"
PB MIRBUD M Kordylewski -Kościuszki 8 Mosina 62 050
-
Gość: karp, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/12/01 11:16:00
Springer i Krzyżanowski oglądali "Greka Zorbę" i to im się chwali. Katastrofa może byc
piękna pod warunkiem, że nie będzie ofiar.
-
Gość: PINB, *.tktelekom.pl
2015/12/01 14:28:30
Tylko zgłoszenie do PINB i w razie stwierdzenia błędów w konstrukcji, wykonaniu, etc.
pozew wobec odbierającego i wykonawcy.
Ważne, że siano się zgadzało.
Od początku były zgłaszane wątpliwości, szkoda, że dopiero jak wieża poturbuje człowieka, to będzie larum.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/12/01 16:16:23
Łukasz jestem twoim przeciwnikiem i czesto krytykuje to co robisz ale niestety Masz Rację co ta firma wybuduje to jest do d...... a urzednicy chyba mają z nimi układ bo ani mosińscy ani z nadzoru nie widzą nic złego w ich jakości.
-
Gość: heniek, *.icpnet.pl
2015/12/01 16:45:04
Bogata gmina stać ich na partactwa
-
Gość: mosina34, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/12/02 17:04:54
I Głos Boga Kasprowicza się odezwał. Szanowny Bogu Kasprowiczu - dlaczego nie piszesz prawdy, schody się Walą ponieważ Pan Ratajczak taką konstrukcje z podwalinami kazał wykonać. Skoro uważa się Pan za najmądrzejszego w tej Gminie to proszę pisać prawdę. Firma która wykonywała remont nie robiła tego bo tak jej się podobało są wytyczne czego robić a czego nie i na podstawie tego wykonuje się wszelkie prace no i Pan jako ten Bóg nie wie tego? A może szuka Pan kolejnej sensacji po tym jak Pan oficjalnie wyśmiał Pana burmistrza, iż nie ma posłuchu u swoich pracowników ( pokiwano Panu palcem i już się Pan uspokoił szybko usunął Pan wpis) to czas na kolejną sensacje brawo poziom godny naśladowania. Czasem zastanawiam się jak taki człowiek chociaż tutaj człowiek w Pana przypadku to wygórowane słowo może spać spokojnie. Postać która tylko chodzi i szuka sensacji ot Pana zajecie. Czy Pana choroba nie nauczyła Pan jeszcze pokory do życia, co jeszcze musi się Panu przydarzyć w życiu żeby Pan żył spokojnie i dał żyć spokojnie innym ? Żal mi Pana.
-
Gość: zbychuw, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/12/02 17:26:36
Ludzie co Wy macie w tych swoich głowach ! pusta przestrzeń, rocznie tą wieże odwiedza około 9 tys ludzi to czego oczekujecie od konstrukcji drewnianej pojedźcie sobie na inne wieże to samo sie dzieje bo to uwaga dla informacji podaje DREWNO wow odkrycie wieża jest zbudowana z drewna a co to oznacza? uwaga informuje: drewno pracuje pęka rozdwaja sie obojętnie czym i jak będzie zabezpieczone. Piszecie o tym że poszła kasa - popatrzcie sobie ile dostał wykonawca policzcie towar robociznę i zobaczycie jakie kokosy zostały dla wykonawcy. No ale co zrobić taka cecha ludzi małych - dużo krzyku robienia szumu dlaczego sami nie startowaliście w przetargu na wykonanie wieży? przetarg był otwarty gdzie byliście wtedy ???? mało tego pytam gdzie byliście podczas budowy dlaczego wtedy protestu nie wnieśliście ?aaaaa już wiem dlaczego bo nie znacie prawa i nie wiecie że każdy ma prawo do wglądu prac w każdym etapie przetargowej ofert !!! Nie wiecie a teraz co bohaterów zgrywacie komentarzami pod jak to kolega napisał Bogiem Kasprowiczem !!! A i słuszna uwaga kolegi - śmiech na sali najpierw p. Kasprowicz wielki towarzysz Pana Burmistrza następnie pisze żenujące komentarze na temat Swojego Pana Burmistrza aaaale psikus bo został wezwany na dywanik powiedziane 3 szybkie zdania i pach komentarz wymazany !!! Prawdziwy Bohater Gminy pisze następnie kasuje komentarz wow, ba powiem więcej wzór do naśladowania taki typ chorągiewki. Myślę że p. Bóg Kasprowicz powinien stworzyć swoja Gminę wybrać samego Siebie na Burmistrza budować , otwierać w końcu na wszystkim się zna wiec do Boju Pani Kasprowicz.
-
2015/12/02 17:47:13
Znam tylko jedną osobę, która broni i tłumaczy nieudolnych mosińskich urzędników, sugeruje bym mówił prawdę, przywołując przy okazji Boga. Oj, oj. Zapytam tak nawiasem, co jest w tym tekście nieprawdą? Proszę cię odpowiedz @zbychuw, czy mosina34. Ratajczaka już nie ma w Mosinie rok i najlepiej na niego zwalić winę. Choć bez winy niewątpliwie nie jest. Poza tym, co by się stało, gdyby tych belek wykonawca nie przysypał? Pewnie by nie zgniły, oczywiście, gdyby były odpowiednio zakonserwowane. Poza tym, skoro twierdzisz, że 9 tysięcy rocznie ludzi odwiedza wieżę rocznie, czyli niecałe 25 osób dziennie, to schody miały prawo się zawalić? Nie bądź śmieszny.
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/12/02 20:53:53
@ mosina 34 vel zbychuw::: Szkoda że jako wykonawca tej budowli( sądząc po tych wpisach) nie zawarłeś umowy z Ratajczakiem o umieszczeniu tablicy informującej zwiedzających że wchodzą na własną odpowiedzialność "bo to uwaga dla informacji podaje DREWNO wow odkrycie wieża jest zbudowana z drewna a co to oznacza? uwaga informuje: drewno pracuje pęka rozdwaja sie obojętnie czym i jak będzie zabezpieczone" Tak zastanawiam się co ty masz w głowie??? Przypatrz się jak robią to fachowcy
www.firmatatry.pl/uslugi/budowa-wiez-widokowych/
-
Gość: zbychuw, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/12/02 22:12:06
I tutaj sprawdza się powiedzenie uderz w stół a nożyce się odezwą pozwoliłem sobie mieć inne zdanie i już nie dobrze. Ktoś się przeciwstawił Panu Kasprowiczowi i już jest Śmieszny tak to typowe dla Pana ośmieszać ludzi którzy mają inne zdanie niż Pan. I kolejny przykład Pana wszechwiedzy Pan wie kto broni w Mosinie nieudolnych urzędników a czego Pan nie wie będzie krócej. Jakim trzeba być zadufanym człowiekiem, żeby krytykować wszystkich-od burmistrza przez urzędników, budowlańców inspektorów, za kogo Pan się uważa ? Pozwoli Pan, że zaprezentuje Panu inny poziom niż Pan prezentuje wytłumacz pewne sprawy i może wtedy zrozumie Pan pewne kwestie. Sprawa inwestycji wszelkie inwestycje w Gminie które Pana godzą w oczy wieża widokowa, straż pożarna, szkoła w krośnie, tężnia są finansowane ze środków unijnych. Jest ogłaszany przetarg i zawsze wygrywa najniższa oferta- przetarg jest otwarty mogą przystąpić wszyscy którzy spełniają kryteria wiec wszyscy wszechwiedzący budowlańcy w Mosinie mogą startować a nie potem tylko puszczać jad na forach. Mało tego zawsze każdy może sprawdzić dokumentacje, kosztorysy, materiały sposób wykonania danej inwestycji. Pytam gdzie Pan był podczas tych Inwestycji, dlaczego nie poruszył Pan wyboru Kierownika Inwestycji? dlaczego Pan nie wnosił protestu skoro ma Pan same zastrzeżenia ??? teraz Pan przedstawia swoje mądrości po fakcie na prawdę bardzo profesjonalne. Neguje Pan byłe władze za większość inwestycji, za obecne władze zostanie wybudowany Basen w Mosinie, wiec tak w ramach informacji proszę już udać się do odpowiednich organów zainteresować się dokumentacja itp. żeby nie musiał Pan w przyszłości i basenu negować lub nieudolność urzędników, na pewno za pomocą Pana wiedzy basen powstanie na odpowiednim poziomie z zachowaniem odpowiedniej sztuki budowlanej. Panie Zibi widzę, że to Pan ma jakiś osobiste negatywne odniesienie to wykonawcy wieży skoro publikuje Pan nawet adres wykonawcy. Może Pan podejmie się inwestycji w Gminie Mosina trochę się ich szykuje w 2016 roku Ja na szczęście nie mam nic wspólnego z wykonawcami wszelkich Inwestycji w Gminie Mosina prezentuje inny organ. Ale widzę, że prezentuje Pan bardzo wysoki poziom proszę się zainteresować w Gminie lub w Starostwie powiatowym dokumentacją wszelkich przetargów następnie możemy podjąć polemikę znaków informacyjnych i podobnych kwestii. A co do zawartości mojej głowy- mam na tyle dużo że nikogo od TY nie oczerniam wiec o zawartości Pańskiej głowy Pan pozwoli, że się nie wypowiem ponieważ mój słownik jest zbyt ubogi porównując z Pana wachlarzem wypowiedzi.
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/12/02 23:06:29
Jeśli chodzi o " A co do zawartości mojej głowy-" jet to odpowiedź na Twoje pytanie: "Ludzie co Wy macie w tych swoich głowach ! pusta przestrzeń", Jeśli chodzi o nazwisko wykonawcy wieży to żadna awersja jest ono opublikowane na BIP. Zakładam że o ile ktoś bierze wypłatę za wykonywanie swych obowiązków to też mam nadzieję że wypełni je prawidłowo a o ile nie wtedy czuję się w obowiązku o tym pisać tak jak to robi Łukasz cóż w tym dziwnego?
-
Gość: PINB, *.tktelekom.pl
2015/12/03 09:19:39
Materiał użyty do budowy nie ma specjalnie znaczenia. To kwestia zabezpieczenia przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi.
Jako przykład weźmy stal, bez powłoki chroniącej przed korozją w dwa lata mamy sito i perforację. Zabezpieczymy lakierem proszkowym, wytrwa kilka lat, ocynk ogniowy - naście, itp.
W przypadku drewna podobnie, albo inwestujemy kokosy w chemię i zabezpieczamy. Inaczej reaguje na czynniki zewnętrzne drewno "surowe", inaczej po struganiu, szlifowaniu, itp.
elementy stalowe kupujemy z nierdzewki, itd., itd.
Swoją drogą jestem ciekaw jakie dokładnie były wymagania techniczne dotyczące budowy.
Co do trwałości, to ciekawe, że część konstrukcji w wieku kilkuset lat, wykonanych z drewna nadal stoi.
KONSERWACJA !
Teraz, to już ratowanie tego, co zostało.
-
2015/12/03 09:35:32

Jak widzisz zbychuw, ja krytykuję urzędników, a Ty krytykujesz mnie, że ich krytykuję. Nie jestem od oceniania dokumentacji technicznej, mogę ocenić i ew. skrytykować to, co widzę. Od oceny projektów są urzędnicy. Oceniają poprawność konstrukcyjną, oceniają zasadność użycia takich, a nie innych materiałów/ tanizna czy może coś lepszego/. Następnie, jeżeli jest projekt i wersja opisowa, wyszczególniony spis jakości materiałów, które mają być zastosowane( szczegółowy siwz), ogłasza się przetarg na wykonawstwo. Oczywiście, że liczy się cena wykonania, ale cena ta dotyczy przedmiotu zamówienia. Skoro w zamówieniu do zastosowania było drewno surowe, impregnowane Bóg wie czym i przy użyciu pędzla na placu budowy, skoro w zamówieniu były zastosowanie jako elementów złącznych zwykłych, gwoździ, czarnych wkrętów do nidy i śrub z metra, to ok. Skoro takie były wymagania w zamówieniu, to wykonawca nie mógł zrobić inaczej. I tu pojawia się problem, czy został zrobiony projekt i siwz na wysokim poziomie ogólności bez wdawania się w szczegóły co do jakości materiałów, a wycenę projektu zrobiono na droższych materiałach, a zrobiono z tanizny. Czy wszystko zostało dokładnie opisane w zamówieniu, to po pierwsze. Po drugie kolejną rzeczą jest to, czy to co zostało zamówione zostało WYKONANE ZGODNIE Z ZAMÓWIENIEM, czy jednak nie. A jak nie, to dlaczego urzędnik tego nie wyegzekwował? Urzędnik powinien przypilnować projektu i wykonawstwa, nie ja. Pozdrawiam. @pinb. materiał ma znaczenie. Do tego typu prac powinny być użyte ciesielskie materiały złączne, a nie wkręty do nidy i stalowe głeździe.
-
Gość: zibi, *.icpnet.pl
2015/12/03 10:43:38
@PINB:::
Ma znaczenie i to duże. Sam doszedłeś do wniosku pod koniec swego wpisu że, kilkuset letnie konstrukcje nadal stoją. W mosińskiej wieży użyto :w/g projektu drewna tartego klasy K27 i K 39 iglaste -sosnowe
tiny.pl/gglrc
inni stosują
www.firmatatry.pl/jakie-drewno-najlepiej-nadaje-sie-do-budowania-wiez-widokowych/
-
2015/12/03 13:51:32
Zibi, myślę, że wyczerpałeś tym linkiem wszystko nt. podejścia mosińskich urzędników. do tej inwestycji.
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/12/03 15:25:40
-
Gość: zbychuw, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/12/03 16:20:38
Powtarzam i powtarzać będę Proszę Panowie zainteresujcie się dokumentacja na etapie przetargu danej inwestycji wnoście protesty, żądajcie zmiany kierowników, podważajcie przygotowane SIWZ opiniujcie materiały które nakłada projektant, sprawdzajcie wykonawców którzy w danym momencie wykonują Inwestycje- macie do tego prawo - dlaczego tego nie robicie na etapie na którym można dokonać zmian? Do kogo potem Panowie macie pretensje ? Dzięki temu nie będą Panowie potem marnować swojego czasu na opisywanie na portalach Inwestycji w Gmnie Mosina.
-
2015/12/03 16:52:10
Zbychuw. Zdaje się, że to burmistrz powinien mieć pod sobą kompetentnych pracowników. Czy ma? Przy wieży starałem się jak mogłem. Spotkał mnie za to prawie internetowy lincz.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/12/03 17:46:25
Panowie Fachowcy czy wy wiecie jak buduje firma pana K.moje dziecko przez dwa lata chodzilo do przedszkola w Wiorku ja mieszkam już pięć lat w Czapurach u mnie w domu ściany nie pękają a ruch samochodowy jest dość spory natomiast w przedszkolu usterek i pekających ścian jest bez liku z tego co słyszałem to pan K.tłumaczy że budynek pracuje i muszą być takie usterki jako inż.budowlany moge powiedzieć że to bzdury i gdybym tak budował to dawno bym stracił prace jednak ta pseudo firma ma dobre układy w nadzorze i jest jak jest.
-
2015/12/03 21:42:29
@u brata, znam to. Pani z ZKZL, której brat K. budował bloki, pełniła nadzór inwestorski przy budowie naszej wieży.
-
Gość: PINB, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/12/03 23:00:51
Skrótowo zrozumieliście mój wpis.
Materiał (ogólnie) znaczenia nie ma. Dalej napisałem, że znaczenie ma rodzaj, sposób wykończenia, elementy złączne, kultura pracy, itp. Upraszczając z tej samej belki można zrobić element, który będzie pracował rok albo 10, kwestia w/w elementów.
To mleko się rozlało, mam nadzieję, że tego typu usługobiorcy nie będę mieli pracy.
-
Gość: Alpacz, *.centertel.pl
2016/02/03 21:57:20
Lipa byla, lipa jest, nic sie nie zmienilo.