Tutaj komentujemy wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w gminie Mosina
Blog > Komentarze do wpisu

POWSTANIE NOWA RADA?

Mosińskie organizacje pozarządowe w ofensywie. Chcą się zorganizować i stworzyć ciało, które będzie dbać o ich interesy. Pierwsze zebranie mają za sobą. Wkrótce być może powstanie Rada Działalności Pożytku Publicznego

 

Na terenie gminy Mosina działa sporo stowarzyszeń.  Jedne są bardzo aktywne inne nieco mniej. Tylko niektóre z nich podejmują wspólne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności.  Zazwyczaj działają osobno, a efekty ich starań bywają różne.  Rada Działalności Pożytku Publicznego o której była mowa na spotkaniu  mogła by to zmienić i sprawić, że nasze gminne NGO  będą dobrze i co ważne, skutecznie wypełniać swoją rolę.

Samorząd jest zobligowany do utworzenia rady, jeśli taka jest wola( min. 5) organizacji pozarządowych. Brak odpowiedzi na wniosek organizacji, można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Zgodnie z ustawą rada musi być utworzona w terminie dwóch miesięcy od daty wpłynięcia wniosku. 

  Tryb powoływania członków rady oraz zasady jej działania określa organ stanowiący, czyli Rada Miejska. Oznacza to, że w związku z zamiarem powołania rady pożytku publicznego rada gminy lub powinna podjąć odrębną uchwałę lub też zawrzeć stosowne zasady w rocznym lub wieloletnim programie współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Kompetencje RDPP

- wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych, w tym zlecania ich organizacjom.

- opiniowanie projektów strategii powiatów i gmin,

- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfer pożytku publicznego, w tym programów współpracy,

- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji,

- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami a administracją publiczną,

Organizatorom wspólnego spotkania gminnych organizacji pozarządowych, które odbyło się 13 października chodziło o rozmowy z dala od urzędników i polityki.

Czy powstanie owej Rady iałoby sens i czy ożywi oraz zorganizuje działalność NGO na terenie gminy Mosina?

 

Łukasz Kasprowicz- Radny gminy Mosina


 

 

środa, 14 października 2015, fakty.mosina
Za komentarze w tym wątku odpowiedzialność ponosi wyłącznie autor komentarza. Administrator strony kasuje komentarze nie na temat oraz sprzeczne z powszechną netykietą. Wszelkie uwagi co do komentarzy proszę kierować na adres: fakty.mosina@gazeta.pl. Admin

Polecane wpisy

  • PLAN MIELOCHA I RYSIA

    Mieszkańcy gminy powinni przyjść na dyskusję publiczną dotyczącą Studium, która odbędzie się 20 września( czwartek) r. o godz. 18.00 w Sali Reprezentacyjnej Mo

  • KONTROWERSYJNY PLAN DLA KROSINKA

    W dniu 9 maja(środa) o godzinie 18 w Krosinku odbędzie bardzo ważne spotkanie  Uwaga mieszkańcy Krosinka. Burmistrz wraz z planistami przedstawi proje

  • NADWYŻKA CZY PORAŻKA?

    Finanse gminne to skomplikowana materia. Deficyt w kasie można nazwać nadwyżką finansową, a niewykonane inwestycje uznać za wykonane. Przychodzę na ostatnią se

Komentarze
Gość: Puszczykowianka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/10/15 10:51:19
Życzę powodzenia i szczęścia w doborze przewodniczącego i członków Rady. Kilka lat temu w Puszczykowie także powstała Rada i niestety słuch o niej szybko zaginął. Wszystko zależy od ludzi i ich zaangażowania.
-
2015/10/15 13:11:03
W Puszczykowie zdaje się była Młodzieżowa Rada Miasta. W Mosinie mówi się o Radzie Działalności Pożytku Publicznego.
-
Gość: zibi, *.icpnet.pl
2015/10/15 14:09:59
@ Łukasz ::: Skoro są chętni do działania to czemu nie. Na pewno zwiększy to udział społeczeństwa w rozwiązywaniu spraw dotyczących społeczności lokalnych.
Co do Puszczykowa:
www.puszczykowo.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=156&Itemid=317
-
Gość: zibi, *.icpnet.pl
2015/10/15 14:15:35
-
Gość: Franciszek, *.zenmate.com
2015/10/16 22:21:54
Panie Łukaszu, gdyby to były czasy Zochy pisał by Pan nie o jakiejśtam radzie , nie u jakichśtam uchodźcach itp. ale patrzył na ręce władzy. Tymczasem obecna władza planuje stworzenie strefy przemysłowej w bliskiej okolicy pałacu w Rogalinie i co? i nic. Nie interesuje to Pana jako lokalnego dziennikarza?
-
2015/10/17 13:47:25
@Franciszek. Bardzo mnie interesuje temat strefy. Jednak sama nazwa "przemysłowa" jest z gruntu błędna. No bo cóż to jest przemysł? Wiki: Przemysł- dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn. Co w Mieczewie- Świątnikach- Rogalinie można wydobywać i przetwarzać na dużą skalę? Zapewne nic lub co najwyżej żwir. A więc umówmy się, że w tym rejonie nie powstanie żadna strefa przemysłowa z żadnym przemysłem. Jeżeli już, należałoby mówić o Strefie Aktywizacji Gospodarczej, której zakres obszarowy, ilościowy i rodzajowy określiłby plan miejscowy. Krajobraz tamtej okolicy nie zmieniłby się w las dymiących kominów, a co najwyżej powstały by szeroko rozumiane obiekty kubaturowe. Nie chcę nikogo obrażać, ale lament niektórych osób nad tym pomysłem SAG w rejonie Mieczewa- Świątnik jest co najmniej przesadzony. Autochtoni nie są nastawieni do tego tematu negatywnie. Są za lub nie mają zdania. Część z nich upatruje korzyści w postaci nowych miejsc pracy, okazji na sprzedaż ziemi i odkucie się. Najwięcej krzyczą nowi mieszkańcy, którzy uciekli z miasta na wieś. Oni pracują w Poznaniu na dobrze płatnych stanowiskach, w wielu przypadkach są nie zameldowani w gminie Mosina, a najwięcej krzyczą. Oczywiście mają do tego prawo żeby krzyczeć. Jednak zastanówmy się gdzie leży Rogalin- perła w koronie Mosiny, a gdzie zdaniem władz miałaby być zlokalizowana SAG. Z tego co mi wiadomo władze gminy odeszły od pomysłu wyznaczania SAG, moim zdaniem za szybko się poddali. Pojawiła się koncepcja mieszkaniówki i usług około turystycznych. Tak czy inaczej gmina musi zrobić pierwszy zdecydowany krok w kierunku rozwoju gospodarczego. To proces na lata, dziesiątki lat, ale muszą być stworzone ku temu podwaliny. Musimy myśleć o przyszłości. gmina nie wyżyje z turystów, którzy przyjadą u nas pospacerować i zjeść loda. Nikt o tym nie mówi, a władze się nie przyznają otwarcie, że przed gminą Mosina chude lata. za chwilę znajdziemy się w takim punkcie, że dochody uzyskiwane przez gminę wystarczą na pokrycie kosztów bieżących funkcjonowania samorządu, a na inwestycje nie przeznaczymy nic. Władze gminy będą nią tylko administrować, a nie rozwijać. Co niektórzy analitycy śledząc budżety jeszcze za czasów Zofii Springer, mówili, że gmina kroczy w kierunku bankructwa. To też oczywiście jest proces wieloletni. Dlatego coś trzeba zrobić, aby realnie zwiększyć wpływy podatkowe, stworzyć miejsca pracy i rozkręcić lokalną koniunkturę. Ja jestem zwolennikiem dywersyfikacji SAG, czyli zamiast jednej potężnej, powinno się je rozproszyć w kilku optymalnych miejscach gminy, szczególnie ze względu na układ komunikacyjny.
-
Gość: sercemmosiniak, *.abhsia.telus.net
2015/10/17 16:56:29
To prawda Lukasz, pani Zofia koncentrowala sie na zwiekszaniu populacji gminy, uwazajac to za "akt swietnosci". Ten urzad wyglada na to zaczyna myslec o przyszlosci mieszkancow i nie mozna miec tego za zle. To prawda trzeba jednak robic to z glowa, najlepszy pomysl jednak nie rodzi sie od razu. Miejmy nadzieje ze rozwoj gminy zostanie ostatecznie wkomponowany w jej proporcjonalne mozliwosci aby wilk byl syty a owca cala. Chwali sie jednak otwartosc urzedu na opinie a nie forsowanie swojej agendy za wszelka cene, jak to bylo poprzednio.
-
2015/10/17 17:46:37
Oczywiście @ serce, panowie burmistrzowie poświęcają sporo czasu na rozmowy z mieszkańcami i analizy. W Świątnikach np co niektórzy proponowali, żeby podali się do dymisji, skoro nie wiedzą co robić i się pytają mieszkańców czego oczekują. Było to wg mnie bardzo krzywdzące, szczególnie w kontekście intencji nowych władz, które chciały poznać opinię społeczeństwa na ten temat. Już to kiedyś mówiłem, że wolę spokój i metodyczne działanie Rysia i Mielocha niż chaos w wydaniu Springer i jej zastępców.
-
Gość: Franciszek, *.zenmate.com
2015/10/17 23:00:39
Panie Łukaszu, naprawdę podpiera się Pan definicją z wikipedii, żebym dowiedział się co to jest przemysł? Bardzo dziękuję :) Otóż strefa przemysłowa na terenie miasta gminy, to niekoniecznie miejsce, w którym "dymią kominy". Proszę, niech poczyta Pan trochę -niedużo- literaturę z zakresu gosp. przestrzennej, w końcu jest Pan radnym. Ew. pozostaje gra w simcity, tam też może się Pan sporo dowiedzieć ;))
Myślę, że mieszkańcy naszej pięknej gminy nie oczekują powstawania tu tego typu miejsc pracy, jakie oferują centra logistyczne tudzież inne blaszaki (czyt. nieskopłatnych dla niewykwalifikowanych pracowników) - nie przy stopie bezrobocia ok. 3% i bliskości poznańskiego rynku pracy.
Mieszkańcy, np. taki mieszkaniec jak ja proszę Pana - choć nie z Rogalina :) oczekują np., że w gminie (i mieście) będzie czysto, będzie porządek (np. zrobicie coś radni z nielegalnie umieszczanymi reklamami, w końcu pojawiła się sprzyjająca temu ustawa), przybędzie dróg, w tym rowerowych np. do Rogalina, przestanie się zapełniać gminę kolejnymi marketami, za to przybędzie zadbanej zieleni, że niekontrolowany niedo-rozwój osiedli mieszkaniowych zostanie ograniczony, że będzie można wygodnie dojechać transportem publicznym (również nocą) do Poznania, że wszelkie poważniejsze decyzję będą konsultowane z mieszkańcami, żeby chociażby nie powstał kolejny "zielony rynek" itd. itp. Oczekują że burmistrz i s-ka będą kompetentnymi ludźmi z wizją - w końcu takimi mieli być i dlatego zagłosowaliśmy przeciwko ZS na nieznanego nikomu pana Rysia. Miał on przedstawić audyt otwarcia i jakąś analizę zastanej po ZS sytuacji - nie zrobił tego. Miał przedstawić jakąś swoją wizję rozwoju gminy - cały czas czekamy. Ta wizja to musi być SPÓJNY projekt ew. zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy, w strukturze wydatków, również w poważnym podejściu do mieszkańców (tu np. jego comiesięczne "raporty" z działalności wyłącznie śmieszą). Na razie widzimy chaos i amatorszczyznę - np. zrobiło się w mediach (ale nie lokalnych!) głośno o kontrowersyjnym pomyśle nowej strefy przemysłowej to dawaj zezwólmy na budowę w tym miejscu szeregowców! To zdaje się bardzo niepoważne i niestety zasmucające działanie. Pozdrawiam
-
2015/10/17 23:04:04
LP - a może warto założyć osobny wątek o referendum/plebiscycie/sondażu w Rogalinie, Świątnikach, Mieczewie w sprawie strefy AG?
-
2015/10/17 23:37:31
Łukasz, załóż nowy wątek o referendum/sondażu w sprawie strefy AG. Może to być ciekawe
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/10/18 15:13:58
@ Franciszek ::: Jakbyś był na debacie która odbyła się 25 IX to byś miał rozwiane wątpliwości n/t audytu otwarcia oraz możliwości dla gminy z tym związanych. Utworzenie strefy AG wcale nie musi skutkować powstaniem w niej "blaszaków" jak sugerujesz. To możliwość pozyskania dodatkowych dochodów które posłużyć mogą na dalszy rozwój gminy (o tym też była mowa na debacie). Proponujesz zająć się bałaganem reklamowym w gminie ( i słusznie) lecz uszczupli to jedynie skromne dochody właścicieli posesji na których się znajdują, a gminie nie przyniesie tak potrzebnych wpływów na budowę dróg, ścieżek rowerowych oraz innej infrastruktury . Zauważ że decyzje na istnienie marketów nie ta władza wydawała. Zapowiedziane są dalsze konsultacje i debaty w sprawach ważnych dla gminy i mieszkańców. Ty widzisz chaos i amatorszczyznę inni spokój oraz metodyczne i konsekwentne działanie. W naszej sytuacji jest to proces długofalowy.
-
Gość: skoro, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/10/18 18:59:24
Właśnie w Informatorze Mosińskim przeczytałem notatkę pt "Łamigłówki" drogowe. Wyjaśnia się tam jak kierowcy m.in. TIR-ów maja pokonywać rondo-pinezka.
Wg komisarza Wydziału Ruchu Drogowego powinni oni zachować się tak jak na rondzie oznaczonym przecież znakiem C-12 (ruch okrężny). Zaprosiłbym pana komisarza do Mosiny, żeby zasiadł za kierownica TIR-a i pokazał jak się pokonuje naszą "pinezkę". Ręce opadają o służba drogowa co rusz poprawia i ustawia na nowo słupki przy "Stelmaszyku" zrujnowane przez TIR-y które usiłują zastosować sie do przepisów o ruchu drogowym.
-
Gość: skoro, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/10/18 19:04:03
Czy komentarze są monitorowane? Nie pokazał się mój komentarz.
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/10/18 20:21:18
Pan z-ca naczelnika wydziału ma rację jedynie zapomniał dodać że rondo typu "pineska" jest to rondo najazdowe dla dużych samochodów ciężarowych.