Tutaj komentujemy wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w gminie Mosina
Blog > Komentarze do wpisu

ŚMIECIOWY CHAOS

Ustawa śmieciowa zamiast rozwiązać kompleksowo problem śmieci na terenach gmin, póki co wywołała poważny chaos i zamieszanie. Mosina nie jest odosobniona w tym zakresie. W tym temacie można dzielić się uwagami i spostrzeżeniami na temat działania systemu, pracy firmy, która odbiera od nas odpady.

 Na przykład wg pierwszego harmonogramu śmieci na Dymaczewie Nowym miały być zbierane 3 lipca. W tym jednak dniu pracownicy firmy obsługującej gminę, śmieciarką rozwozili harmonogramy.  Do kogo złożyć skargę? 

Z informacji  jakie otrzymałem  jako radny na sesji, a tym co teraz się mówi i pisze o zasadach odbioru śmieci, czuję się oszukany.

Nagle się okazuje, że nie zabiorą wszystkich śmieci z posesji, które nie są w kubłach, a na przykład we workach.   

Selekt za poważne pieniądze sprzedaje nasze odpady. Szkło można sprzedać  nawet za 100 zł za  tonę, nakrętki 80 gr /kg, makulatura 30 gr/kg, PET/30 gr/kg. Pomniejsze firmy recyklingowe kupują posortowane  śmieci od Selektu za poważne pieniądze. Najważniejsze w handlu śmieciami to ich czystość. Polega to na tym, aby dany gatunek i rodzaj śmieci nie był zanieczyszczony innymi śmieciami.

Czy wstąpienie do kołchozu zwanego Selektem było trafną decyzją? Ja mam poważne wątpliwości.

Jakie są Wasze?      

czwartek, 11 lipca 2013, fakty.mosina
Za komentarze w tym wątku odpowiedzialność ponosi wyłącznie autor komentarza. Administrator strony kasuje komentarze nie na temat oraz sprzeczne z powszechną netykietą. Wszelkie uwagi co do komentarzy proszę kierować na adres: fakty.mosina@gazeta.pl. Admin

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Petronela, 5.172.252.*
2013/07/11 16:13:16
A u mnie byli zabrali smieci i zostawili worki i regulamin.Kto chce to zawsze znajdzie dziure w calym
-
Gość: jacek_fordon, *.play-internet.pl
2013/07/11 16:31:05
Petronela NIEPRAWDA. W Druzynie jeździł ZUK zawsze w sobotę wtedy ktoś jest w domu i ewentualnie zauważyłby samochód. U nas niestety przyjechali w środę, o której nie wiem bo sąsiad mówił, że mamy w skrzynkach harmonogram no i oczywiście śmieci nie zabrane. Na posesje nikt nie wejdzie a przeciez nie będę trzymał kubła na ulicy przez 2 tygodnie bo może kiedyś przyjadą. Od 1 lipca wertowałem po stronach Mosiny Eko Rondo i Remondis i nic nie było, żadnych terminów. Teraz mam kupe śmieci już poza kubłem i myślę, że nie tylko ja. To nie jest szukanie dziury w całym to są fakty. Inna sprawa to selekcja plastikowych śmieci. We wtorek był temat poruszany na antenie w Radiu Merkury. Dzwonili ludzie z Mosiny czytając informację co można a co nie wyrzucać do plastików. Był ktoś z Ochrony Środowiska i ma to wyjaśnić dlaczego opakowania po jogurtach itp nie są zbierane w obszarze działania firmy SELEKT. Ja rozumiem, że PET jest wartościowym towarem ale inne opakowania to też plastik o dużym obciążeniu dla środowiska.
-
Gość: jacek_fordon, *.play-internet.pl
2013/07/11 16:43:57
Worki jakie worki nikt takich u nas nie zostawił. Także pewnie jesteś z innego obszaru. Przez innego odbiorcę obsługiwana.
-
Gość: karp, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/11 16:57:35
Poskakałem po okolicznych forach i u Was jest chyba najgorzej. Ja już przymierzam się do wystąpienia z Selektu :).Co do worków to nie mają byc byle jakie. Jak psu zupa należy
nam się pakiet startowy: po 2 worki na każdy rodzaj odpadów -80 l szkło,reszta 120l.
Tak wynika z SIWZ przetargów.
-
2013/07/11 17:04:08
no to trzeba będzie pisać skargi do Selektu by nałozył kary na konsorcjum.
-
Gość: Petronela, 5.172.252.*
2013/07/11 17:39:57
Panie Jacku.Jak Pan nie wie to niech. Pan nie pisze nieprawda.Moze mi Pan wierzyc ze u mnie byli zabrali segregowane odpady i zostawili 6 workow .Nie mam zamiaru nikogo przekonywac bo ci u ktorych byli to wiedza.Na pewno p.J.Marciniak to potwierdzi bo u niego tez byli.
-
Gość: i ?, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/11 18:03:53
Są całe osiedla u których nie byli.
Podam w skrócie. Odbiór segregowanych w dniach 1,2 i 3 lipca ( nie było jeszcze harmonogramu ).
Odbiór niesortu os. 3 - 9 lipca ( w grafiku 8 i 10 ).
Wydaje mi się, że grupa 3 dni ( 1,2 i 3 lipca ) oraz 9 lipca , osiedle 3 jest dość reprezentatywna. Dośc powiedzieć, że zmieniono harmonogram, bo część ulic nie była uwzględniona w pierwotnej wersji. Na stronie UM, do teraz wiszą dwa grafiki, oba błędne.
Tak więc nie ma sensu wystawiać oceny na podstawie jednego, dwóch , czy 10 gospodarstw. Jest bałagan i tyle. O tyle, to śmieszne, że nie jest to problem skomplikowany logistycznie, bo opracowanie harmonogramu mogło zostać wykonane na początku czerwca .... i tyle w temacie. Powiedziałbym, że banał. Są projekty w których jedna osoba koordynuje zakupy, dostawy i projekty spectrum towarów z całego świata i na końcu wszystko działa... U nas jak widać opracowanie i opublikowanie poprawnego harmonogramu to zadanie awykonalne.
-
Gość: karp, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/11 18:13:00
Łukasz, czy to prawda ,że śmieciarki ZUK Mosina robią dla PUK Rokietnica ?
Czytałem wywiad ze Strażyńskim-mówi całkiem rozsądnie. Twierdzi, że przetargi na pół roku to błąd i firmy komunalne tylko się odkryły. Prawda. Tylko,że swoją strategię oparł
na łaszeniu się do Lew-Pilarskiej i organizowaniu jej spotkanek. Podobnie Burmistrz Mosiny-efekty widac.
-
Gość: jacek_fordon, *.play-internet.pl
2013/07/11 18:17:51
NIEPRAWDA w odniesienu do szukania dziury w całym. Dziury są jak widać i problem istnieje. Może nie wszędzie. U Was zapewne Remondis jeździ a u nas EKO.
-
Gość: mosin65, 80.51.161.*
2013/07/11 18:35:25
Na sowinieckiej miały być zbierane 8-ego, kible do dziś stoją na chodniku pełne. Co tu dużo mówić - PORAŻKA. ZAJEBISTA REWOLUCJA POLSKICH POLITYKÓW.
-
Gość: Petronela, 5.172.252.*
2013/07/11 18:36:45
U nas tez jezdzi ECO.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/11 19:58:00
Witam.Czytam wasze komentarze i zastanawiam sie po co one w ogole sa?
Ludzie odpuscie troche a nie atakujecie wszystko i wszystkich z kazdej strony (selekt, eko-rondo,remondis,pania burmistrz itd...)Nowa ustawa smieciowa weszla od 1 lipca wiec dajcie troche czasu zamin sie to wszystko unormuje i nabierze wprawy.Wiem ze macie pretenske ze wasze smieci zalegaja na podworkach w koszach i nie ma kto tego wywiez,ze harmonogramy sa zle porobione .Mosine obsługuję konsorcjum czyli remondis i eko-rondo te dwie firmy tez musza miedzy saba uzgodnic jak gdzie i o której będę jeździć. Macie wielkie pretensje i żale do SELEKTU a on jest niczemu winien jest to związek międzygminny a nie firma która wywozi śmieci, selekt za to nie odpowiada tylko firmy wywozowe. A co do worków to obowiazkiem firmy ktora odbiera wasze smieci jest danie takiej samej ilosci worków jakie im oddajecie np.10 workow oddajecie 10 workow wam zostawia..Tylko ludzie poczekajcie niech to wszystko wejdzie w ruch i sie uspokoi i bedzie dobrze za 2 miesiace sprawa ucichnie kazdy sie nakreca i ma swoje 2 slowa do powiedzenia bo niby najlepeij sie na tym zna.
-
Gość: jacek_fordon, *.play-internet.pl
2013/07/11 20:06:16
Ja się nie znam, ale stwierdzam fakty
-
2013/07/11 20:59:03
typowe stwierdzenie ludzi którzy ponoszą odpowiedzialność za coś złego- sprawa ucichnie. Ja się pytam, a dlaczego ma ucichnąć? Moim zdaniem to konsorcjum odpowiada za zamieszanie. Startując do prztargu mieli pewną wiedzę o terenie na którym mieli działać. Selekt był organizatorem przetargu i To selekt powiniem karać firmę wywozową za nierzetelność. Panie Baraniak do dzieła. W innych zwiazkach się nie patyczkują.
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/11 21:31:20
@ Gość: , adff215.neoplus.adsl.tpnet.pl ::: Masz specyficzne podejście do wykonawcy usługi za którą płacisz.
-
Gość: i ?, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/11 21:54:01
adff215, kiedy zadzwoni do mnie klient, do którego dojedzie izoterma z transportem żywności za dajmy na to 1.000.000 PLN , to dam mu namiar na Ciebie i mu powiesz,żeby poczekał dwa miesiące .... a jakoś się ułoży.
W związku z tym proponuję, żeby opłaty odłożyć również o dwa miesiące. Niby logiczne.
Dlaczego ktoś ma płacić za źle wykonaną usługę lub jej brak.
Inna sprawa, że idiota ustalił wejście tej ustawy w życie na 1 lipca, czyli początek w największe upały , kiedy wszystko cuchnie po paru dniach.
Jest burdel i tyle, wystarczy przyznać i grzecznie przeprosić.
Stwierdzenie ,że harmonogram to trudna sprawa jest żenujące. Co jest trudnego w wytyczeniu okręgów na podstawie aktualnego spisu ulic i topografii miasta?
Pokutuje tutaj typowe podejście urzędowe.
Ludzie, Remondis i Eko nie robią Nam łaski , że odbierają śmieci.
To biznes, kasują za to pieniążki. Zawarły tym samym umowę z ludźmi, zobowiązały się w terminowo i rzetelnie odbierać odpady, my zaś i tutaj kwintesencja ZOSTALIŚMY ZMUSZENI do zobowiązania finansowego ( nikt nas o zdanie nie pytał ).
W związku z tym , nie ma tłumaczenia, później, za dwa miesiące, jak się wyklaruje.
To nie administracja, gdzie wszystko jest z łachą. Płacę = wymagam.
-
Gość: baran, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/12 00:15:20
No właśnie jaki Selekt taki porządek. A w Selekcie kto pracuje? Baraniak - światowej klasy specjalista. Żona przewodniczącego RG w Czempiniu także, plus wiele innych niekompetentnych, bez jawnego konkursu. Może wypowie się w tej sprawie Jan Marciniak, tut. radny zatrudniony w czempińskiej centrali Lwa.
-
Gość: karp, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/12 09:58:52
Tego nie wiedziałem. To teraz rozumiem dlaczego w przypadku krytyki Selektu, Radni zachowywali się jak karpie. Co do Baraniaka-taki gośc był tam potrzebny:skompromitowany
o nic nie będzie pytał i nie będzie szurał. W razie potrzeby zorganizuje nieformalny nabór
pracowników.
-
Gość: baran, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/12 10:31:51
Na Baraniaka poleci cały syf z niemieckiej sortowni jak się Lwu dobiorą do skóry. A że ferment w Selekcie coraz większy, to już w każdym wiejskim sklepiku mówią, zwłasza w Polomarkecie Czempiń. Czekam na informację od radnego Marciniaka jak się sprawy mosińsko-czempińskie układają i czy prezez ZUK Mosina przekona Springerową i Waligórskiego do tego samego co zrobił Luboń. W przeciwnym wypadku pomyje ze śmieciarek trafią także do gabinetu ZS. Będzie miał wówczas nasz spec od pijaru i fejsbuka Krzyżanowski dodatkową robotę coby smród jakimś odświeżaczem próbować wywabić.
-
Gość: karp, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/12 10:44:37
Karp do Barana:
Ten Polomarket to chyba teraz w pełni samoobsługowy, jak kasjerki poszły do Selektu. :)
-
Gość: i ?, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/07/12 12:34:14
A Wam się zebrało na żarty :) Ja sobie koresponduję z UM w/s śmieci i niestety stwierdzam, że czytanie ze zrozumieniem i odpowiadanie na pytania to nie jest mocna strona tutejszej administracji, dobrze, że chociaż odpowiadają poprawnym językiem naszych ojców.
Żarty , żartami, a robota leży i kwiczy. Powinnismy po jednym kuble pod urząd i myk na glebę, w koncu jak twierdzą wszystko działa jak w zegarku.
-
Gość: baran, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/12 12:53:40
Żarty to się dopiero zaczną jak za chwilę dotrą informacje o subkontach. Pomyłek i przekłamań będzie mnogo, bo wyobraźcie sobie że każda z 21 gmin musiała siłą rzeczy w takim bałaganie organizacyjnym popełnić masę błędów. Widać to już było na etapie tworzenia SIWZ do przetargów. Stawiam więć śmiałą tezę, że nieuchronny wzrost stawek od stycznia 2014 będzie powodowany nie tylko oczekiwanym skokiem na kasę przez jedynego słusznego Toensmeiera w kilku wcieleniach (np. TEW), ale także będzie to spowodowane totalntm selektywnym syfem w procedurze naliczania i windykacji opłat. W obu przypadkach ciężar gatunkowy spada na biurko Lwa. Spieprzajmy z tego Selektu póki czas.
-
Gość: ludożerca, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/12 14:33:01
Ukazało się następne obwieszczenie w sprawie kolejnego marketu i biurowca. Tym razem odpuszczono bloczyska. Mam jednak wrażenie że dzieli się skórę na niedżwiedziu boć tam ogródki są działkowe. WPN - RATUJ!!!!!
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/12 15:17:17
@ ludożerca ::: To jest kontynuacja procedury z poprzedniego tematu.Pozdrawiam :)
-
Gość: ludożerca, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/12 15:41:08
Ludożerca wie, że to WARIACJA na ten sam temat. Pozdrawiam Zibiego.
-
Gość: Ośmiornica., *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2013/07/14 10:33:11
Śmieci są wywożone i po co ten cały rozgardiasz?Czyżby znów tylko chodziło napinkę opozycji?Jeżeli tak to gratuluję -udało się .
-
2013/07/14 12:05:29
Wg harmomnogramu, który dostałem 3 lipca, smieci w naszej wsi miały być zabierane właśnie w tym dniu. Worków nie zostawili, śmieci nie zabuierali. sasiadka mnie jako sołtysa pyta o co chodzi, mówię, że ma iść do urzędu, to na pewno jej dadzą worki. Poszła, nie dostała. Kazali jej kupić. I kto się tu napina!? Brak odbioru śmieci i niedostraczenie worków w pewnych obszarach jest faktem, a nie napinką...opozycji
-
Gość: i ?, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/14 17:16:38
U Ciebie może i owszem. Na osiedlu na którym mieszkam wywieziono przed rozdaniem harmonogramów, a dalej podano termin 10 i 8 lipca, odebrano 9-tego.
Jeśli w Twojej ocenie firma wywiązała się z umowy, to nie mam pytań.
-
Gość: skoro, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/15 10:12:39
Proszę o pobranie ze strony www.eko-rondo.pl/harmonogramy-wywozu
harmonogramu wywozu odpadów segregowanych z Mosiny - jest prawie no dole strony, ta duża przerwa między pierwszymi dwoma a następnymi harmonogramami to chyba celem ściemy..
Na pewno komuś się przyda (na gwóźdź w kiblu) bo jest od stycznia do czerwca 2013.
Tak działa Eko-Rondo Puszczykowo.
-
Gość: skoro, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/15 10:19:28
Jak działa Remondis? To widać dzisiaj na ulicach - powystawiane kubły na ulicy od rana. Wg starego harmonogramu, bo nie każdemu przyjdzie do głowy sprawdzanie co chwila w Internecie czy ta firma znowu nie zmieniła terminów wywozu śmieci. A nie każdy też ma Internet. Wielu nie ma nawet komputera.
A na startowej stronie UM Mosina kłuje w oczy info - "Witamy w Mosinie!".
Kamera on-line też coś niedomaga.
Ano witajcie.
-
Gość: skoro, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/15 10:36:05
Czego trzymać się do diabła?
www.mosina.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=263&subsub=0&menu=373&artykul=5286&akcja=artykul
Tu jest napisane:
"...- opłaty należy wnosić do 15 dnia każdego miesiąca, w którym odpady zostały odebrane z nieruchomości..."
A tu mamy
www.mosina.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=263&subsub=0&menu=373&artykul=5297&akcja=artykul
Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zwana dalej opłatą, uiszcza się co miesiąc, do końca każdego miesiąca kalendarzowego, w którym odebrano odpady, począwszy od lipca 2013 roku. Opłatę uiszcza się przelewem na wskazany rachunek bankowy
Powstaje po raz kolejny pytanie:
KIEDY OTRZYMAMY indywidualne subkonta BANKOWE?
Ktoś napisał, że wszystko się ułoży. Kiedyś tak. Ale na to ułożenie firmy miały czas od stycznia 2013. Ustawa weszła w życie 01 lipca 2013.
Pół roku to mało czasu? Już słyszałem o "szufladach pełnych gotowych projektów". 6 lat minęło i co?
"Śmieciarzom" zajęło dopiero pół roku - a więc jeszcze 5,5 roku bałaganu nas czeka.
Ryba psuje się od głowy. Amen.
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/15 11:13:20
Jak na razie to tylko podjęta uchwała, która o ile zostanie ogłoszona będzie obowiązywać
po 14 dniach, a więc od 25. 07. patrz par.3
www.mosina.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=263&subsub=0&menu=373&artykul=5297&akcja=artykul
-
Gość: Nowy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/16 20:02:21
U mnie zabrali segregacji 8 worków żółtych(plastik) a zostawili 2 bo tyle się należy...pozostałe kupiłem od Pana za 1zł szt...zaraz sie okarze że lepiej nie segregowac skoro worki mam kupowac po 1 zł:)POLSKA!!!!
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/16 21:40:16
W/g SIWZ powinni zostawić tyle worków ile zabrali. czasmosiny.e-samorzadowiec.pl/tresc2/menu/4256/klub-koalicja-samorzadowa
-
2013/07/17 11:31:19
dzis byli w Nowym Dymaczewie po odpady zmieszane. wystawiłem dwa kubły, dwa worki stary siennik z łużeczka, poduszkę trochę pianki, stary karton i zepsutą plastikową skrzynkę. Panowie oswiadczyli, ze zabierają tylko kubły, resztę, kazali wrzucić żonie. Jak to jest? Mieli zabierać wszystko, nie było mowy o tym, ze klient ma sam wrzucać do śmieciarki. To było eko
-
2013/07/17 14:53:52
zgadzam się w Drużynie również byli 3lipca ale tylko po to aby zostawić harmonogram bo kubeł chociaż stał to został nie naruszony,worków oczywiście że nie było i nie ma do tej pory...dzisiaj termin kolejnego wywozu póki co nic...pełen kubeł stoi sobie i czeka może raczą go dzisiaj wysypać. Ciekawe dlaczego jedni muszą wywiązywać się z umów a inni nie muszą i jest ok?? Nasze śmieciarki jeżdżą w Dopiewie tracąc na dojazd i czas i paliwo...ludzie pracują przez to do nocy...masakra nie wiem kto to tak wymyślił ale normalny chyba nie jest,jednym słowem CHAOS
-
Gość: skoro, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/18 07:13:05
@ Nowy, acyt92.neoplus.adsl.tpnet.pl napisał:
"...zabrali segregacji 8 worków żółtych(plastik) a zostawili 2 bo tyle się należy..."
Co to znaczy "bo tyle się należy"?
Ile się należy dla 1 osoby, 2 osób, 5 osób itd?
Kto zna odpowiedź? A dla 10-cio osobowej rodziny też należą się po 2 worki z koloru?
I 10 osób produkująca plastiki ma je zmieścić do 2 worków?
Czy ktoś upadł na łeb w tym kraju??
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/18 15:24:25
@ skoro::: Na tej stronie znajdziesz SIWZ .Poczytaj szczególnie p. 9 chyba znajdziesz to co cię interesuje.

czasmosiny.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/4793/specyfikacja-istotnych-warunkow-zamowienia-odbior-odpadow-z-gminy-mosina
-
Gość: skoro, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/18 18:13:54
Dzięki @zibi. Teraz wszystko jasne. Cytuję urywek z tego pkt:
"9.Wykonawca zobowiązany jest do wyposażenia raz na cztery tygodnie, w dniu odbierania odpadów, właścicieli nieruchomości od których, odbierane są odpady komunalne gromadzone w sposób selektywny, w worki ... o pojemności od 80 - 120 l (80 l szkło, pozostałe 120 l) ... w lości odpowiadającej wystawionym workom w danym miesiącu ... Wykonawca wyposaży każdą nieruchomość po dwa worki dla każdej frakcji odpadu określonej w pkt. 2 ppkt 2) ".
W takim razie ciekawi czy urzędasy znają tą "SPECYFIKACJĘ ISTOTNYCH WARUNKÓW
ZAMÓWIENIA (SIWZ) " ponieważ żaden z nich nie potrafił mi tak odpowiedzieć na pytanie dlaczego zostawia Eko-Rondo tylko 2 worki do plastików.
Ale mogę się tylko domyślać, że po prostu Eko-Rondo nie było przygotowane do akcji od 01-07-2013r.
-
Gość: zibi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/24 14:37:48
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/12/06 20:51:56
Takie segregowanie śmieci to ja mam w d....e. Dzisiaj Eko-Rondo zabrało 3 worki plastików, 3 worki z makulaturą i 3 worki ze szkłem. Pełne. Plastiki zgniecione do postaci naleśnika. Ile zostawili? Po 1 (słownie JEDNEJ) sztuce z każdego!!. A mają zostawiać (wg zapewnień pracowniczki Eko-Rondo) po minimum 2 worki z każdego rodzaju. Jeśli myślą, że będę kupował worki żeby mieć w co składać wyselekcjonowane rzeczy to się mylą. Będą zbierać luzem sprzed bramy. A później wielkie zdziwienie, że w lasach coraz więcej śmieci. Tak ma działać nowa ustawa śmieciowa??