Tutaj komentujemy wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w gminie Mosina
Blog > Komentarze do wpisu

STAN POWODZIOWY W GMINIE

Wysoki stan wody Warty i Kanału Mosińskiego oraz obite opady śniegu mogą doprowadzić w przypadku gwałtownego ocieplenia do katastrofalnych skutków.

Trudno powiedzieć, co robi sztab kryzysowy i jakie ma plany awaryjne na wypadek zimowej powodzi.  Pewnie coś robi, ale co?

 Na sesji, radny Jacek Szeszuła poinformował, że po letnich zawirowaniach na kanałku mieszkańcy ulicy Morelowej i Sowińskiego zwrócili się pismem do władz gminy o budowę wału w ich rejonach. Burmistrz wystosowała pismo, w którym podane zostały dane dotyczące opadów i wysokości stanów wody. Konkluzja była taka, że te rejony nie są zagrożone i wałów budować nie trzeba. Parę miesięcy później obawy mieszkańców się potwierdziły. Wczoraj,-29 grudnia kanałek wylał w rejonach, które mieszkańcy wskazali na zagrożone, a które urzędowe spece uznali za niezagrożone. Trwała akcja przeciwpowodziowa. A mamy jeszcze w gminie kilka newralgicznych punktów, które latem były zagrożone, wręcz zalane.  Nawet się nie staram tego komentować, bo szkoda słów. Cieszę się tylko, że nie mieszkam przy Warcie lub Kanale Mosińskim.

 

KOMUNIKATY WOJEWODY KLIKNIJ

czwartek, 30 grudnia 2010, fakty.mosina
Za komentarze w tym wątku odpowiedzialność ponosi wyłącznie autor komentarza. Administrator strony kasuje komentarze nie na temat oraz sprzeczne z powszechną netykietą. Wszelkie uwagi co do komentarzy proszę kierować na adres: fakty.mosina@gazeta.pl. Admin

Polecane wpisy

  • PLAN MIELOCHA I RYSIA

    Mieszkańcy gminy powinni przyjść na dyskusję publiczną dotyczącą Studium, która odbędzie się 20 września( czwartek) r. o godz. 18.00 w Sali Reprezentacyjnej Mo

  • KONTROWERSYJNY PLAN DLA KROSINKA

    W dniu 9 maja(środa) o godzinie 18 w Krosinku odbędzie bardzo ważne spotkanie  Uwaga mieszkańcy Krosinka. Burmistrz wraz z planistami przedstawi proje

  • NADWYŻKA CZY PORAŻKA?

    Finanse gminne to skomplikowana materia. Deficyt w kasie można nazwać nadwyżką finansową, a niewykonane inwestycje uznać za wykonane. Przychodzę na ostatnią se

Komentarze
Gość: kasprowiczlukasz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/12/30 12:06:22
Komunikat Wojewody:
Wczoraj nastąpił duży przyrost wody na Kanale Mosińskim (ok. 1,5 metra w ciąguostatniej doby), spowodowany ponad 500 metrowym zatorem lodowym, zaczynającym się w okolicach mostu przy ul. Sowińskiego w Mosinie. Powstały zator oraz zalegającedrzewa spowodował, spiętrzanie się wody i jej bardzo szybki przyrost. W związku z tym podczas dnia odbyły się wizje lokalne z udziałem pracowników WBiZK, gminy Mosina i przedstawiciela WSzW oraz wojewody wielkopolskiego wraz ze służbami i inspekcjami, w tym WZMiUW, który jest zarządcą Kanału Mosińskiego. Po zapoznaniu się z sytuacją, wojewoda wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej o podniesienie gotowości sił i środków wojska wydzielonych do usuwania zatorów lodowych przy użyciu materiałów wybuchowych. Potrzeba wnioskowania o nie może zaistnieć w zależności od rozwoju sytuacji hydrologicznej na rzekach. Jednostki straży pożarnej podjęły działania związane z umacniania wałów, prewencyjnym zabezpieczeniu najbliżej położonej ulicy Sowińskiego za pomocą worków z piaskiem i utworzeniu z nich przewyższenia ok. 60 cm (zabezpieczenie kliku zagrożonych domostw). W godzinach wieczornych sytuacja uległa stabilizacji, a woda na wodowskazie w Kanale opadła o ok.5 cm. Nie obserwuje się obecnie dalszych wzrostów wody w tym rejonie.

Oprócz kanału Mosińskiego zlodowacenia występują także na Warcie w Promnicach (gmina Czerwonak) oraz Murowanej Goślinie. Obecnie prowadzony jest monitoring terenu i nie przewiduje się konieczności podejmowania innych działań związanych z obserwowanym zjawiskiem. W razie konieczności jednostki PSP umacniają wały workami z piaskiem.

W związku z zalaniem nawierzchni drogi powiatowej nr 2467P na wysokości stawów rybnych w miejscowości Grzybno i powstaniem zatoru lodowego stwarzającego zagrożenie w ruchu, 29.12.2010 r. zamknięty został dla ruch kołowego odcinek drogi powiatowej pomiędzy miejscowościami Żabno
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/12/30 14:35:40
Szanowny Panie Kasprowicz jak kanał wylał jak nie wylał ?
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/12/30 14:36:44
Znów Pan insynuujesz i straszysz mieszkańców tam gdzie nie ma takich podstaw .
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/12/30 14:37:49
Osobiście zastanawiam się czy nie podać Pana do prokuratury bo przekazując fałszywe informacje wpływa Pan na poczucie mojego bezpieczeństwa.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/12/30 19:27:48
kliknij w link pod tematem głównym i se poczytaj. zresztą rozmawiałem przed chwilą z osobą która była na akcji więc do prokuratury to ja mogą ciebie podać za dyskredytowanie mnie- nazywasz mnie kłamcą. pozdrawiam
-
Gość: kuba, 194.114.144.*
2010/12/30 20:22:54
lubimy górnolotne słowa nie ? na akcji był....na jakiej ja się pytam akcji ? to była wizja lokalna prawda ?
i może uchyl rabka tajemnicy któż to był na tej akcji ?
-
2010/12/30 20:44:40
na pewno strażacy z OSP. osoba z ktorą rozmawiałem też jest z OSP. i nie chciałbym tu użyć zwrotów jakie zostały użyte w stos. do gminnego sztabu antykryzysowego w aspekcie powodzi letniej. nie chcę ludziom robić przykrości, bo takie opinie słyszałem z wielu ust.
-
Gość: kuba, 194.114.144.*
2010/12/30 22:26:42
i znowu to samo....albo powiedz albo nawet nie zaczynaj ! poza tym być może się mylę, jednak wydaje mi się, że z OSP w sztabie również ktoś jest prawda ?
-
2010/12/30 22:33:36
nie zmuszaj mmnie do rzucania nazwiskami. pozdr
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/12/31 10:52:29
komunikat wojewody:
Wczoraj(30 12) nastąpiło obniżenie poziomu wody w Kanale Mosińskim. Nie obserwuje się obecnie dalszych wzrostów wody w tym rejonie. W dalszym ciągu istnieje możliwość użycia sił i środków wojska wydzielonych do usuwania zatorów lodowych przy użyciu materiałów wybuchowych. Utrzymywany jest stały monitoring rejonu w okolicach wałów. Szacunkowe prognozy IMGW przewidują stabilizacje stanu rzeki Warty.

-
2011/01/01 22:30:37
Oglądałem z Wojewodą wywiad i na wiosnę będzie gorzej niż było latem teraz Jeziorsko spuszcza nieznacznie więcej wody co napływa a wiosną bedzie jeszcze gorzej prawdopodobnie 1:1 bez retencji
-
Gość: Szymko, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/02 14:08:37
"to ja mogą ciebie podać za dyskredytowanie mnie- nazywasz mnie kłamcą."

Łukaszu skoro straszysz kogoś prokuratorem to tak przy okazji zapytam jak wygląda sprawa ze zgłoszeniem prokuraturze nieprawidłowości w prowadzeniu kampanii wyborczej przez Zofię Springer?

Kiedyś już zapytałem o to ale prawdopodobnie w ferworze dyskusji nie dostrzegłeś mojego wpisu.

Przy okazji również chciałbym przekazać serdeczne życzenia noworoczne dla Ciebie i wszystkich, którzy tutaj udzielają się lub tylko zaglądają. Niech każdy sobie pomyśli co by chciał aby się stało w bieżącym roku i niech to się stanie.
Pozdrawiam.
-
2011/01/03 19:01:38
czekam na pewne reakcje, a potem się obaczy.
-
Gość: Szymko, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/03 19:32:01
Trochę długo to czekanie trwa szczególnie, że 12 grudnia 2010 o 13:07:28 napisałeś
"dobra. jutro zgłoszę, lepiej ci?".
Ja traktuję sprawę jako zamkniętą. Żadnego zgłoszenia z Twojej strony nie będzie.
Coraz bardziej potwierdza się, że działanie to Twoja kiepska strona. Nie wiem jak tam to wyglądało na pozostałych sesjach bo na razie są oficjalnie dostępne protokoły z dwóch pierwszych sesji i na razie Twoje nazwisko w nich nie pojawiło się ani razu.
-
2011/01/03 19:49:22
na pierwszych dwóch tak pewnie było. zobacz jaki wygadany jest wieloletni radny Antoni. gdy się do niego zwróciłem na sesji o zajęcie głosu odparł, że myślał iż na tej sesji( nadzwyczajnej poświęconej służbie zdrowia, a pan Antoni był przewodniczącym komisji ochrony zdrowia) nie będzie musiał zabierać głosu.pozdrawiam. poczytasz sobie o mnie nie raz w protokole sesyjnym, trochę przy następnych sesjach. najlepiej gdybyś przyszedł i sam posłuchał i popatrzył

-
Gość: wiórecki, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/03 20:59:36
Z moich obserwacji i rozmów ze starymi mieszkańcami wynika, że będzie kiepsko tym razem. Sprawa jest prosta, o tej porze takiej wody NIGDY nie było. Jestem, powiem szczerze, mocno przestraszony, bo to nie upalny maj tylko pioruńsko zimny styczeń.
Przy tym stanie wody jaki jest obecnie, w maju wywrotki z piachem jeżdziły non stop i domy były już zabezpieczone. A jak ktoś temu przeczy to jest świnia i kłamca bo na wszystko co teraz piszę z uwagi na powagę chwili - mam dokumentację fotograficzną.
Jeśli jeszcze na dodatek jakiś mądry się znajdzie z uspakajającym i bezdennie głupim stwierdzeniem, że "wszystko jest pod kontrolą" to jest on tak głupi i zarozumiały, że skala głupoty jego przypadku nie przewidziała. Nic nie jest pod kontrolą, bo tak jeszcze nie było i tylko Pan Bóg jeden wie, czym się to skończy. Ja Go proszę aby nas oszczędził. Boję się że moja solo prośba niewiele wskóra, zatem...
Springerowa bierz się do roboty, a że ci kobieto niezbyt wierzę idę się pomodlić.
-
Gość: wiórecki, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/03 21:58:17
Przypomnę jeszcze tylko, że tamta majowa woda była przed wyborami, ta zaś jako zimna z natury swojej, bardzo ostudziła zapał wybitnych obrońców i medalowiczów.
Zainteresowanych odsyłam nadto do postów w temacie "Kampania anty społeczna", szczególnie z 23.12 godz 10:52 i dalsza polemika. Dan24 pisze jak bardzo niewiele brakowało do tragedii przerwania głównej magistrali zaopatrującej Poznań w wodę. Jeśli znowu, tak te nasze służby są przygotowane, tak przewidują jak to opisane, to niech nas naprawdę Pan Bóg ma w swojej opiece. Od tego wpisu nic a nic tym służbom nie wierzę, a na tamto wydarzenie, upieram się, prokuratura winna spojrzeć z całą surowością. Jeśli wtedy kilkunastu śmiałkom Poznań wodę zawdzięczał, to teraz nie wydaje mi się możliwe, aby do wody o tej temperaturze, ktoś o zdrowych zmysłach właził i dziury łatał. Dlatego ponawiam apel - szczera rozmowa z mieszkańcami i do roboty na wały. Jeziorsko tym razem nic nie znaczy i pewnie Łukasz ma rację że retencja może być zerowa. Jeśli na dodatek Kulczyk będzie bronił autostrady to mamy przechlapane, bo fala na nas poleci.
Mimo wszystko dobranoc, jeszcze mróz potrzyma trochę - pośpimy.
-
Gość: kasprowiczlukasz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/03 22:01:51
pani Z podobno jest tysiące kilometrów stąd i nie wiadomo za bardzo kiedy wróci. pewnie po powodzi. jakoś dziwnie, na wiosennej powodzi nie było za bardzo Pniewskiego widać.
-
Gość: wiórecki, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/03 22:22:38
To oczywiste, że w związku z katastrofalną sytuacją należy Springerową o zagrożeniu poinformować. Niech sama podejmie decyzję o powrocie i pokaże jak bardzo nas "kocha". Ma służbową komórkę, więc to żaden problem. Jeśli połączenia nie nawiąże, to wiadomo, że ma sprawy gminy w dupie. Pewnie na Hawajach albo Karaibach ją wygrzewa.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/03 23:46:14
A ja sobie przypominam że Pan Wiórecki wybudował się na terenach nie zalewowych i zarzekał się że jemu powódź nie grozi. Tak wtedy pasowało bo można było napisać że ZS robiła za dużo , dziś pisze Pan że nie robi nic. I znów się Pan myli, bo np. działania dla bezpieczeństwa ujęcia wody trwa już kilka dni. Napiszę jednak dyplomatycznie bo w polemikę już nie chcę się wdawać bo przekuwacie zawsze stronę merytoryczną na polityczną, a to za poważny temat by się na nim ślizgać : Wszystkie wymagane na obecnym etapie służby działają, może nie jest wesoło, ale niema na dziś tragedii, a co będzie za tydzień , dwa , trzy , miesiąc, wie jedynie ten do którego Pan się modli , ZS również wróżką nie jest i szklanej kuli niema. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana , oceniana i analizowana co skutkuje stosownymi działaniami .
-
Gość: abc, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/01/04 08:20:03
efv70 za dużo ogląda w TV różnych dzienników i wiadomości. Zarażony jest nowomową polityków, a konkretnie polityków rządzących(obojętnie jakiego rządu). Ostatnie zdanie wpisane przez efv70 to jest to. Najlepsze: "co skutkuje stosownymi działaniami". Daj sobie spokój efv70. Takie bzdety to ja codziennie słucham z różnych mediów i mam tego serdecznie dość. I kraj i gmina nie są przygotowani na przyjęcie dużej ilości wody. I taka jest prawda. Stwierdzenia, że "Bóg jedynie raczy wiedzieć co będzie", są bluźnierstwem. " Módl się i PRACUJ", to podstawa egzystencji człowieka.Jesteśmy nygusami. Nic nie robimy sensownego. Potem mówimy, że natura. "Nie daliśmy rady, a tak się staraliśmu". Sztaby, nasiadówki, robienie medialnego wiatru. Dajcie spokój. Mam takich wpisów po dziurki w nosie. Łukasz dodaj kolejny temat gdzie sobie sensownie pogadamy np. jak tam wybierani są szefowie komisji Rady. Są przepychanki, czy elegancja-Francja. Normalka, czy cisza przed burzą ?
-
Gość: kasprowiczlukasz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/04 09:39:02
z dn. 3 stycznia: W związku z przekroczeniem stanów wody na wodowskazach powyżej poziomu alarmowego z tendencją rosnącą, możliwym tworzeniem się zatorów śryżowych lub lodowych powodujących niebezpieczne podniesienie się poziomu wody w dorzeczu rzeki Warty w dniu 3 stycznia 2011 roku ogłaszam alarm przeciwpowodziowy dla powiatu poznańskiego. Starosta Poznański
-
Gość: wiórecki, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/04 16:05:10
Do efv70: Moja cierpliwość, dzięki temu blogowi, jest imponująca. Zatem jeszcze raz: Nie rób człowieku idiotów i nicponi z urzędników (z Poznania) którzy wydali zezwolenie na budowę i zamieszkanie tutaj. Owszem, znana ogólnie jest praktyka wydawania decyzji na budowę tam, gdzie korupcja, poplecznictwo i układy personalne znaczą wszystko, ale będzie to raczej dotyczyło głębokiej prowincji. Nie wierzę, aby tutaj, dotychczasowy rolnik potrafił dzięki koneksjom i przedajnym urzędnikom zmienić przeznaczenia terenu rolnego, i to w strefie bezpośrednio do Warty przylegającej, na działki pod zabudowę. Przecież tych ludzi znam z nazwiska, żadni to obszarnicy i podkupienie sobie urzędników przekraczałoby ich możliwości mentalne i finansowe. Dowodem, że czysto tu było w tym zakresie, jest moja transakcja, jako pierwsza na osiedlu, z całą upierdliwą, ale zgodną z wymogami procedurą. Tak więc skończ już człowieku z tym wkładaniem nam do głowy, że wybudowaliśmy się na terenie zalewowym, za nędzne pieniądze kupionym, bośmy ani idioci, ani kamikadze, ani Noego potomkowie. A cenę naszej ziemi sprawdż - to oko ci zbieleje! Zobacz też mapkę obrazującą sytuację na osiedlu, jeśli woda na Rocha sięgnie 700 cm!! Zobacz też koniecznie, dokąd przy tej wodzie zaleje Poznań. Porównaj sobie gdzie i kogo bardziej zaleje. Mój dom suchy, Poznań dupsko moczy.
Drugi wątek: jak możesz mi zarzucać, że twierdziłem że ZS robiła przy majowej powodzi za dużo. Otóż nigdy nie jest za dużo starań o bezpieczeństwo mieszkańców i ja takiej głupoty nigdy bym nie popełnił. Ciągle, z pijackim uporem, wmawiasz mi rzeczy, których nie było. Podzieliłem się tylko jak zwykły człowiek swoimi uwagami, wyraziłem wielką radość, że udało mi się WYLICZYĆ maksymalny poziom wody na zakolu i worki piachem napełniłem, ładnie ułożyłem wzdłóż płotu (nie opatuliłem domu, bo po co) i możesz je z ulicy zobaczyć, jak czekają na tą właśnie wodę. Bo ona została przewidziana, wprawdzie na jesień, ale przyjmując literalnie to trwała ona do 21 grudnia. I sprawdziło się, zatem dobrze uczyniłem i worki gotowe. Oby nie sprawdziły się tamte przepowiednie.
A Pani Springer dziękowałem za trud i starania listownie, nie omieszkałem jednak wtrącić swoich pięciu groszy, które przysięgam Tobie, za dobrą monetę zostały przyjęte, bowiem dwa z nich są zrealizowane, trzeci ciągle jeszcze czeka. I wcale nie moja to zasługa, jeno zdrowego rozsądku, bo błędy też popełniano.
Chcę na koniec podziękować Tobie za polemikę, za Twoje umiarkowanie i zaangażowanie. To o tyle budujące, że Ty, człowiek zapewne niczym nie zagrożony, czas swój poświęcasz dobru naszemu, czego powiedzieć w żadnym razie nie mogę o swoich beztroskich sąsiadach. Oby z ręką w nocniku z wodą się nie obudzili. Pozdrawiam cię serdecznie i bratersko, licząc na Twoje dalsze życzliwe uwagi i rady.
AS wiórecki.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/05 00:25:18
Wiórecki Ja Cię nie straszę, nie obwiniam, może jedynie za zmienną polemikę i zależnie od sytuacji albo negowanie zagrożenia, albo jego potęgowanie na przestrzeni tego co przeczytałem w twoich wypowiedziach na tym blox . Cieszę się że obserwujesz rzekę . Nie zgadzam się natomiast z twoimi wyliczeniami i zgadzać nie będę . Jest wiele czynników o których nie wiesz, nie masz pomiarów z poprzednich powodzi, Poznań nie jest również żadnym odzwierciedleniem sytuacji na twoim osiedlu. Nie wiesz również np. ile wypłyciła się rzeka w twojej okolicy, albo że przez wiele lat na waszej wysokości od Puszczykowa był pozyskiwany piasek co pogłębiło rzekę czasowo. W każdym razie nawet jak nauczysz się liczyć matematycznie poziom wody w Wiórku na bazie wodowskazu w Śremie i Poznaniu co matematycznie nie jest problemem i dołożysz to do rzędnych terenu, to nie masz nadal wszystkich potrzebnych danych ( szerokości przepływu, piętrzeń, objętości rozlewisk dla danego poziomu itd.) To nie jest takie proste jak się wydaje. W mojej ocenie osiedle jest zagrożone na poziomie wody 1% (100-letniej) i uważam że się nie mylę, potwierdziła to powódź majowa gdy bez działań zabezpieczający od tył by zaszła Was woda. A nie była to woda 1%, a przecież zawsze może być wyżej niż woda 100 letnia bo hydrologia Polski się zmienia . Uważam również, że na dziś możecie spać spokojnie, ale jak zapuka ktoś do drzwi to proszę byś nie negował jego informacji, tym bardziej wśród sąsiadów bo morze to przynieść opłakany skutek . Liczę że w ciągu najbliższych dni warta ruszy i trochę złapiemy oddechu przed roztopami. W obecnej sytuacji wszystko będzie zależeć od pogody do całkowitego stopnienia śniegów. Może być powódź, może rozejść się po kościach i naprawdę w tym momencie tego nikt nie oceni.

Natomiast co do działań Gminy w sprawie powodzi, proszę również dać im spokój do pracy. A z meldunków wynika że pracują wraz z siłami straży pożarnej nieprzerwanie od północy nowego roku. Niestety nie mogę tego opisywać, w każdym razie wszyscy mieszkańcy mogą dziś spać spokojnie i o to apeluje . Jeśli sytuacja się będzie zmieniać i ktoś będzie zagrożony na pewno o tym się dowie i będzie udzielona mu pomoc. Pozdrawiam